.

Úkol:

Kouzelný stroj

Nakreslete stroj, kterým by jste se chtěli pohybovat o prázdninách na místa blízká i vzdálená. S rodiči, kamarády, chráněni před nepřízní počasí, možná i před zraky neznámých obyvatel. Takový stroj "chameleon". Můžete obrázek vytvořit i metodou koláže, vystřihováním, vytrháváním obrázků a textů, a vytvářet novou skutečnost, super stroj.

Můžete zobrazit vnitřek stroje, poháněcí mechanismus. Vhodné by bylo doplnit koláž kresbou, třeba fixem.

Hurá vpřed, prázdniny jsou přede dveřmi.


Úkol:

Masožravá rostlina

Vymysli příběh masožravé rostliny, nakresli jej. Můžeš to být komix nebo celý děj na jeden papír. Můžeš se inspirovat filmem "Adéla ještě nevečeřela". Neboj se barevného vyjádření rostliny. Pokud použiješ text, neměl by být dlouhý ale výstižný.


Úkol:

Kreslený herbář

Najdi tři zajímavé rostliny a na kresli je tužkou nebo pastelkami. Všímej si síly stonků, rozmanitých listů nebo tvarů květů.


Vejce, no a co?

Úkol:

Stejně jako brambory všichni znáte vajíčka. Jednoduchý tvar? vyzkoušíme si to. Nakreslete tužkou vajíčko, vajíčko na lžičce, několik skořápek. Zkus hezky vystínovat. Dobře pozoruj, kde je světlo a kde stín.

Povedlo se. Paráda. Teď už zbývá dát si vajíčko k večeři.

Dokážeš namalovat večeři s vajíčkem?

Přejeme hodně úspěchů.


* Zdivočelé brambory *

Úkol:

Představte si, že se v noci v kuchyni zvětšily brambory, zbarvily se jim klíčky, začaly si vymýšlet a realizovat lumpárny. A vy jste je ráno překvapili.

Namalujte vodovými nebo temperovými barvami.

Už se těšíme.


"Brambory trochu jinak"

***********************************

Úkol:

1) Několik brambor uteklo z košíku a rozhodlo se, že půjde na maškarní bál. Zkus nakreslit přestrojené brambory.

2) Nakresli studii brambory tužkou, perem, propiskou.


"Oči jsou oknem do duše."

Úkol:

Koukáte se lidem do očí? Víte, jak takové oko vypadá? Určitě ano, ale víte, jak vypadá z blízka oko lamy, žáby, sovy a dalších zvířat? Ne? V příloze takovou možnost máte. A to bude váš úkol. Vyberte si oko, které vás nejvíce zaujme a zkuste jej překreslit nebo přemalovat libovolnou technikou. (Doporučení: zdali máte doma možnost, zvolte k práci tuš a anilinky).

Druhá část úkolu bude práce s fantazií. Zkuste výtvarně zpracovat již zmíněný citát. Jak bychom vypadali, kdybychom měli okna místo očí? Co bychom mohli vidět právě otevřenými okny? Byl by to pohled do okolí nebo do našeho nitra?  


Těšíme se na Vaše práce. :) 


Úkol:

Slet čarodějnic

Přejeme hezký víkend a mezi námi čarodějnicemi šťastný let. No a nechcete si maličkou čarodějnici udělat? Stačí k tomu malá petka, trošku novin, z kterých uděláme hlavu, odstřižky látek nebo vyřazené staré triko a kousek provázku nebo zbytky
stužek.
Postup: z novin si uděláme kuličku. Pak si vezmeme další list papíru cca A4. Kuličku přiložíme na hrdlo lahve(otevřené), přiložíme list papíru tak, abychom překryli kuličku a stáhneme ho provázkem kolem hrdla a zauzlujeme. Obličej namalujeme fixem a na hlavu přilepíme šátek z trojúhelníkového odstřižku. Poté obtáhneme hruď panenky asi pět cm širokým proužkem látky a opět obvážeme provázkem. Na sukni potřebujeme zhruba šestnácti centimetrový pruh látky, který v pase lehce zřasíme (naskládáme) a rovněž přitahujeme provázkem a uzlujeme. Nejlépe, když sourozenec pomůže. Nakonec vezmeme ještě jeden pruh látky na kabátek. Obtočíme jím tělo a upevníme úzkým proužkem látky ze stejného materiálu pod krkem. Ruce jsou velmi snadné. Potřebujeme na ně 2 proužky látky široké 8 cm a dlouhé 11 cm. Proužky po delší straně přehneme na polovinu a zastrčíme pod krční proužek. Na kabátek jsem použila silnější látku, na sukni lehčí-bavlněné plátno. Koště zvládnete snadno - nasbíráte proutky a nastříháte na deset cm a obalíte jimi silnější klacík a kouskem drátku nebo provázku převážete 2 krát pod sebou.

Pokud nám pošlete dostatek fotografií čarodějnic, vystavíme na stránkách jejich galerii. Ještě jednou hezký víkend a letu zdar!!
 


Úkol:

Naši čápi

K jaru patří rovněž pravidelná návštěva čápů na komíně u kláštera. Zkus namalovat čápy - jak hnízdí, jak loví u rybníka, jak krmí mláďata...Libovolná technika.


Úkol:

Namaluj pomocí teček rozkvetlé stromy.

Pozoruj rozkvetlé stromy, všímej si barev květů, ale i barvy listů. Zaměř se na množství odstínů. Nezapomeň si uvědomit i pozadí této krásy.

K malbě použij vodové, temperové, akrylové barvy, které můžeš nanášet štětci, razítkem, prsty. Jde o to, aby jste obrázek tvořili pomocí teček, bodů, z barev namíchaných ale i z barev před smícháním. Výsledný odstín zaregistruje vaše oko až při vzdálenějším pohledu.

Několik ukázek, jak malovali touto technikou jiní malíři. ZKUS TO TAKÉ, POŠLI FOTKU TŘEBA MOBILEM. Můžeš připsat, pokud to zjistíš, o jaký umělecký sloh se jedná. Těšíme se na obrázky.


Úkol:

MOUCHA, BROUK NEBO STONOŽKA?


     Novým úkolem bude troška zápasu s lepidlem a papírem. Příroda se na jaře probouzí a s ní i nepřeberné množství hmyzu. Můžete zkusit vyrobit buď mouchu, brouka nebo stonožku podle návodu. Přejeme příjemné tvoření.

a) moucha, brouk

Potřeby - rolička papíru (nejlépe od toaletního nebo utěrkového papíru),novinový nebo barevný papír - možno kombinovat, lepidlo, nůžky, papírové kapesníčky.

Postup - nejprve si vytvoříme bříško tak, že roličku z obou stran po délce smáčkneme mezi palcem a ukazovákem a tak vytvoříme hrany (rolička získá tvar u), pak roličku otočíme otvorem k sobě, plochým bříškem dolů, a do půlkruhu smáčkneme, ohneme papír dolů - budou se nám nejlépe lepit oči.

Oči vytvoříme smačkáním - smotáním půlky papírového kapesníčku do tvaru kuličky nebo oválku. Teď potřeme tělíčko lepidlem a obalíme barevným papírem , buď vcelku nebo různě širokými proužky dle vlastní fantazie, a přilepíme oči.

Křídla či krovky vystřihneme z pevnějšího papíru - čtvrtky a opět polepíme barevnými proužky, tečkami ... dle fantazie (krovky jsou zhruba o 1 cm delší než tělíčko). Nalepíme je mírně do véčka tak, že je natřeme lepidlem zespodu jen od strany očí, zbytek křídel je volný.

Teď je čas přilepit sosáček mezi oči. Ty polepíme nebo pomalujeme vodovými barvami. Zadeček můžeme upravit přilepením ocásku z nastříhaného proužku papíru.

b) stonožka

Potřeby - papírová krabička od vajec, nejlépe už žlutá či modrá, ale není nutné. Ostatní jako u mouchy.

Postup - nejprve strhneme z krabičky nalepený papír s informacemi.

Pokud chceme mít stonožku chlupatou, naměříme si šířku proužků. Proužek je široký asi tři cm. Jeden centimetr  ohneme, ten budeme potírat lepidlem, zbylé 2 cm hustě nastřiháme, aby vznikly třásně. Potřeme lepidlem a pečlivě přilepíme. Můžeme je lepit buď na šířku krabičky nebo podélně. Mezery mezi třásněmi vyplníme různobarevnými pruhy papíru. Nejdůležitější je dbát na střídání tmavého a světlého papíru, aby nám vznikl kontrast prožků!

Na dozdobení si nastřiháme asi centimetr široké proužky papíru, které rozstřiháme po třech centimetrech. Pracujeme s nimi jako s třásněmi - zahneme centimetr na lepidlo a zbytek bude tvořit bodlinu. Může být rovná, zastřižená šikmo, do špičky nebo jemně nastřihaná.

Oči tvoří opět kolečka kontastního papíru, ocásek je stočen z třásně, slepené na konci , aby se nerozmotávala.

Šířku kusadel vyměříme mezerou mezi výlisky očí a na délku asi tří až čtyř centimetrů. Opět jeden centimetr zahneme pro lepidlo, pastelkou si nakreslíme tvar kusadel a vystřihneme. Otevřeme krabičku, vlepíme dovnitř kusadla a máme hotovo.

Přejeme hodně úspěchů a legrace při tvoření.



Úkol:

Znáte mezinárodní umělecký sloh z přelomu 19. a 20. století, který se jmenuje SECESE? Možná ano, možná ne.... Nevadí, ale určitě jste někde zahlédli obrazy Alfonse Muchy a Gustava Klimta, kteří jsou hlavními představiteli tohoto slohu.

Vaším úkolem bude vytvořit portrét (např. člena rodiny) v duchu secese.

Inspirujte se níže zobrazenými obrázky zmíněných autorů a zapojte svou fantazii.

Secese je umělecký sloh, který zasáhl architekturu, sochařství, malířství, grafiku a užité umění (tj. věci denní potřeby - nábytek, móda, šperky). Základními znaky je především ornamentálnost a to využíváním linií a přírodních tvarů - rostliny, samotné květy či listy, ale i postavy lidí a zvířat. Z rostlin byly oblíbené například lilie, orchideje, kosatce, nebo celá obilná pole. Ze zvířat se pak nejvíce malovali vlaštovky, pávi nebo hadi.

Nebojte se ani barevnosti svých děl. V tomto slohu se autoři nebáli barevných kontrastů.

Těšíme se na Váše práce :) 


Úkol pro starší kreslíře:

Nakresli a vystínuj vajíčko položené na lžíci, potom můžeš udělat studii skořápek. Můžeš použít i pastelky. Zašlete své práce na e-mail, ať víme, že výtvarně nezahálíte a čas si na výtvarku najdete.


Úkol:

Dračí příběh

    Máme pro vás další úkol, vymyslete příběh o drakovi, takovou pohádku. A aby jste se měli čeho chytit, začneme s vyprávěním a dáme vám i na výběr, jak budete chtít pokračovat.

O dráčeti.

    Za vesnicí Brambůrkou se táhne na míle daleko Černý les, ve kterém je ukryta jeskyně Rambajzka. V ní odedávna bydlí dračí rodina. Jak začalo jaro, Rambajzka se otřásala dračím řvaním, protože ze sedmi vajec prokoukla na svět malá dráčata. Šest bylo zbarveno normálně zeleně se žlutým bříškem, ale to sedmé se lišilo. Mělo kůži zbarvenou a) černě, b)červeně, c) bíle.( vyberte si). A nebyla to jediná odlišnost.Zatím co se bratři pilně učili soptit, vrhat oheň na dálku, svítit očima, žrát princezny nebo aspoň kuřata a tlouct ocasem, až se země třásla, ten poslední byl k učení vlažný. Toho to táhlo do vesnice za kluky. Naučil je vysílat kouřové signály po indiánsku, zažehl oheň pod hraničkou větviček na opékání buřtů, očima svítil výhradně do sešitů na psaní ůkolů, princezny ve vesnici nebyly a kuřata mu chutnala jen pečená. Ale, jak už to chodí, kluci vyrostli a museli se něčemu vyučit. ,,Co bude s tebou?", ptali se dráčka. Pochopil tedy, že je na čase, aby se vydal do světa a něčemu se vyučil.

    Jak tak jde po pěšině, potká...a)kominíka, za b)hasiče, za c)dojde do města a okouzlí ho výloha cukráře.

A teď je to na vás, pohádku domyslet a vytvořit k ní ilustraci. Použijte voskovky na obrysovou kresbu a vybarvěte vodovými barvami. Protože kominíci nosí štěstí na svých knoflících, vytvoře dračí knoflík pro štěstí, návrh na hasičskou přilbu pro draka, nebo návrh na cukrářský lístek plný dračích specialit.

    Hodně radosti při práci a nějakou tu dračí dobrůtku na mlsání Vám přejí učitelé.


Úkol:

Vytvoř pozoruhodnou koláž a dej starým obrázkům a novinám nový rozměr. 

A co je to koláž?

Označení koláž nese z francouzského slova "collage" tzn. lepení. Je to zajímavá výtvarná technika při niž se na vybraný podklad lepí různé výstřižky (útržky) obrázků nebo novin do nových neobvyklých kompozic. 

Potřebujeme: kartón nebo čtvrtku na podklad, staré noviny, letáky, obrázky z kalendářů apod., nůžky a lepidlo na papír.   
Vybrané motivy vystřihejte a nalepte na podklad.   

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám zaslat své obrázky.
Těšíme se na Vaše práce.       


Úkol: Vyrob si velikonoční dekoraci - slepičku a kohoutka.

Blíží se Velikonoce a my si vyrobíme velikonoční dekoraci - slepičku

Postupujeme tak, že si vezmeme čvrtku velikosti A4 (malou) a na šířku ji přeložíme na polovinu a přestřihneme. Máme tím materiál na výrobu dvou slepiček (šablonka je dole v galerii).

Jednu z polovin přeložíme opět na půlku a podle šablony obkreslíme tělíčko. Dáváme pozor, aby přehyb byl na straně bříška slepičky! Na zbytek papíru položíme šablonku křídla a opět obkreslíme a vystřihneme. Křídla přilepíme buď podle značky, ale polohu si můžeme zvolit libovolnou. Nakreslíme oko fixem, z kousku přeloženého papíru vystřihneme zobáček, který na přehybu z rovné strany mírně nastřihneme a přehneme podle přerušovaných čárek. Tyto přehnuté plošky zespodu namažeme lepidlem a podle značky přilepíme zobáček. Nakonec fixem dobarvíme hřebínek... Lze použít zbytky barevných tvrdých papírů, ale na křídla a zobáček lze použít klidně i jiný měkký papír. Nebo měkkým papírem křídlo polepit a vytvořit tak peříčka.

S druhou polovinou papíru postupujeme stejně, ale vyrobíme si tentokrát kohoutka. Nastříháme proužky papíru cca půl centimetru široké, stočíme a pak konce z jedné srany jemně nastřihneme, tím vytvoříme pírka a druhým koncem přilepíme pod zadeček.

Slepice dobře stojí, chceme-li, můžeme ji použít i jako stojánek na vejce. Mezi konce ocásku vlepíme 5 cm vysoký proužek ruličky z toaletního papíru obalený zeleným papírem. Pak vložíme nazdobené vejce.

Nebo lze hotovou slepičku přestřihnout a nalepit a vytvořit tak obrázek na karton, čtvrtku či do víka krabice (foto dole).

Těším se na vaše fotky.


Úkol:

Vyluštěte si křížovku !



Téma: Kam se schoval chameleon?

Úkol: Nakresli chameleona z úvodní stránky a schovej ho u vás doma, v kuchyni, pokojíčku, obýváku... (Víš, že chameleon mění barvu podle prostředí.) Obrázek můžeš vyfotit, naskenovat a poslat nám na e-mail. Pokud to nejde, prohlédneme si obrázky ve škole, až bude obnovena výuka, a budeme hledat, kam se rošťák schoval.


Téma: Do nitra starého lesa

Úkol: Nakresli obrázek, jak jsi se probudil v opuštěném lese, jak vypadal, jak jsi se z něj dostal. Můžeš vše nakreslit jako komix. Podívej se do Fotogalerie pro inspiraci!


Úkol:

Slož jednoduché origami, které jsi se naučil na hodinách. Potom ho nakresli tužkou nebo pastelkami.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky